3 Kettlebelle stojące obok siebie, jeden za drugim

Siłowniowy savoir-vivre – jak zachowywać się na treningu?

Niemal każda siłownia to miejsce publiczne, w którym oprócz zasad ustanowionych przez regulamin obiektu, obowiązują także standardy dobrego wychowania i pożycia społecznego. Co to właściwie oznacza w praktyce? Jak zachowywać się będąc w klubie fitness, by nikomu się nie naprzykrzyć? Odpowiedzi na oba pytania znajdziecie poniżej.

Używaj ręcznika i środka dezynfekującego

Nikt nie lubi mieć kontaktu z wydzielinami ciała innej osoby, i nie inaczej jest w przypadku osób trenujących na siłowni. O ile kiedy korzystamy z bieżni czy samych wolnych ciężarów nie jest to jakiś wielki problem, to używając maszyn czy innych stanowisk (takich jak np. ławeczka do wyciskania), problem staje się bardziej dotkliwy.

Kobieta wyciskająca ciężar na suwnicy Smitha

Warto więc za każdym razem kłaść na obicie swój ręcznik, którego zadaniem będzie niedopuszczenie do sytuacji, w których:

  1. będziemy mieli kontakt z potem poprzedniej osoby,
  2. zostawimy po sobie wilgotną plamę.

Powyższe sytuacje nie tylko są niehigieniczne, ale też przyczyniają się do szybszego zużywania sprzętu.

Na niektórych siłowniach dostępne są też środki dezynfekujące w rozpylaczu, które samodzielnie możemy używać, i z których korzystanie jest obowiązkowe.

Sprzątaj po sobie

Mamy tu na myśli przede wszystkim sprzęt do ćwiczeń – zakładamy, że nikt nie jest na tyle nierozgarnięty, że zostawi po sobie typowe odpady. Nieodłożony na miejsce sprzęt nie tylko utrudnia jego znalezienie przez kolejne trenujące osoby, ale też stwarza realne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia.

Kobieta na siłowni stojąca przed lustrem i chwytająca hantle

Nikt bowiem nie jest w stanie zwrócić uwagi na wszystkie szczegóły w swoim otoczeniu, a wchodząc przez przypadek na hantel czy gryf – nie łatwo o kontuzję! Leżące bez opieki przyrządy do ćwiczeń to także sposób na skonfundowanie innych – wiele osób widząc, że sprzęt jest właśnie „używany”, nie zdecyduje się na jego użycie, często rezygnując z danego ćwiczenia.

Nie podkradaj cudzego sprzętu

Nie ma chyba nic bardziej irytującego na treningu, niż inna osoba przywłaszczająca sobie sprzęt, który właśnie przed chwilą sobie przygotowałaś. Jeśli koniecznie musisz skorzystać z danego przyrządu, zapytaj się czy możecie maszyny czy przyrządu używać na zmianę lub poczekaj aż poprzednik skończy wykonywać dane ćwiczenie.

Własna muzyka? Uważaj

Wiele osób lubi słuchać własnej muzyki podczas ćwiczeń, i nie ma w tym oczywiście nic złego. Problem (szczególnie dla innych współużytkowników siłowni) może stanowić odtwarzanie utworów w inny sposób niż ze słuchawek – konieczność słuchania muzyki puszczanej z telefonu, lub nawet z przenośnego głośnika, nie należy do najprzyjemniejszych.

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy musi rozkoszować się tym samym stylem muzycznym, które preferujemy my same. Głośny hałas może być też po prostu rozpraszający i powodować trudności z pełnym skupieniem się na treningu.

Pozwól ćwiczyć innym

Staraj się nie zajmować miejsca na kilku stanowiskach jednocześnie, argumentując swoje zachowanie twierdzeniem: „zaraz będę tam ćwiczyć”. Jest to samolubne i bardzo słabo odbierane przez innych. Podobnie zresztą jak zajmowanie jakiegokolwiek sprzętu przez siedzenie na nim i rozmawianie przez telefon lub plotkowanie.

Staraj się zwracać uwagę na inne osoby, i jeśli jesteś np. w trakcie przerwy pomiędzy seriami ćwiczenia, nie blokuj przejścia przez stanie i nic nierobienie.

Podsumowanie

Dobre zachowanie się na siłowni wcale nie jest takie trudne – warto pomyśleć nad tym, jak same chciałybyśmy być traktowane i w właśnie w ten sposób postępować.Comments are Closed