Różnice między białym złotem a srebrem

Interesują Cie tematy związane z biżuterią i jubilerstwem? Chcesz dowiedzieć się więcej o tym z czego dokładnie składają się poszczególne surowce wykorzystywane w produkcji naszyjników, kolczyków czy też pierścionków? Jeżeli tak to koniecznie powinieneś zainteresować się tym tekstem, w którym postaramy się wytłumaczyć Ci to w prosty sposób. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Najczęściej kupowane w sklepach jubilerskich przedmioty to z pewnością: złota celebrytka, delikatne kolczyki czy też pierścionek zaręczynowy serce. Czy jednak wiemy jaka jest różnica między często wybieranymi dodatkami ze srebra, a między tymi z białego złota? Srebro cechuje się najlepszą ze wszystkich dostępnych metali szlachetnych przewodnością elektryczną oraz termiczną. Ma ono także największy współczynnik odbicia światła, dzięki czemu tak bardzo zachwyca swoim połyskiem oraz świeceniem. Należy jednak zaznaczyć, że srebro jest bardzo miękkim surowcem, przez co nie jest ono najlepsze do wykonywania ozdób biżuteryjnych. Dlatego najczęściej dodaje się do niego inne pierwiastki, na przykład miedz i to z nich wykonuje się trwałe kolczyki, pierścionki i naszyjniki. Cena takich wyrobów jest bardzo przystępna i cieszy się ogromną popularnością.

Złoto od zawsze kojarzyło się z ogromnym luksusem oraz wystawnością. Moda na ten surowiec w jubilerstwie nie przemija. Ale w obecnych czasach coraz częściej możemy spotkać w sklepach biżuterie wykonaną z białego złota. Co to jest? Należy wiedzieć, że białe złoto to nazwa jedynie handlowa i marketingowa, gdyż w naturze białe złoto nie występuje w ogóle. Takim mianem określa się stop złota z srebrem, niklem, cynkiem lub palladem.

Złoto musi jednak stanowić 60% całej zawartości takiego stopu, żeby pozbyć się jego złotego koloru jest on pokrywany cienką warstwą rodu. Rod sprawia, że złoto staje się na pierwszy rzut oka łudząco podobne do srebra. Co je zatem odróżnia poza składem chemicznym? Przede wszystkim złoto nie będzie ciemnieć, natomiast wyroby ze srebra po pewnym czasie na pewno zaczną. Co, więcej należy patrzeć na tak zwane próby, jeżeli chodzi o srebro to najbardziej popularnymi są; 925, 875 i 830. Natomiast jeżeli chodzi o złoto są to próby: 750, 585, 333. Oprócz tego można wykonać tak zwany test Archimedesa. Polega on na obliczeniu gęstości metalu w oparciu o ilość wypartej przez niego wody. Gęstość złota jest dwa razy większa niż srebra, więc różnica jest od razu zauważalna. Należy pamiętać, żeby nie kupować biżuterii w podejrzanych punktach, gdzie ryzyko oszustwa jest wyższe.Comments are Closed